HAINBURG 2019 – pomyslene sme splavili celý Dunaj … alebo správa z akcie

dav

Ahóój priatelia!

XVI.  ročník Plavby na Hainburg, sa  po dvoch odkladoch konečne úspešne uskutočnil minulú Sobotu 29.06.2019!

Pri hodnotení minulého ročníka som to dával ako výzvu, a samého ma to prekvapilo!

Prekonali sme totiž pomyslenú celú dĺžku Dunaja 2888,77 km, od prameňa najvzdialenejšej zdrojnice Breg v pohorí Schwarzwald až po ústie do Čierneho mora! Lebo všetky oficiálne Hainburgy odjazdilo už 120 ľudí, t.j. x 24,6 km = celkovo bolo prejazdených 2952 km!T.r. Hainburg absolvovalo 12 účastníkov, z toho boli dve ženy. A boli aj štyria nováčikovia, ale všetko iba samí chlapi.Stav  „SUPERKLUBU HAINBURSKÝCH PROTIPRÚDNIKOV“ sa tým pádom zastavil na čísle 49, z toho je 8 žien. Osoboúčastí je už 120! Počet historicky absolvovaných kategórií sa nezmenili, zostáva 18.

Všetko prebehlo vo veľmi príjemnom štýle. Počasie bolo skvelé, spoločnosť vyberaná, stav Dunaja vyhovujúci, voda na kúpanie lákavá. Nič mimoriadne sa neprihodilo.

Obťažnosťou akciu hodnotím, aj vzhľadom na stav Dunaja a počasie na ***1/2, z ***** možných. Bolo to naozaj veľmi pohodové. Trochu nás potrápil pulzar, stačí 10 cm vodostavu dole, a všetko je inak!

Posedenie v Donau Cafe Restaurant v Hainburgu nemohlo chýbať!  Neboli ale nijaké gurmánske výstrelky. K Wienerschnitzlu sa objednával iba zemiakový šalát a tradičný?! Aj pivá, fakticky kôli jazykovej bariére?, alebo nepriebojnosti? boli iba obyčajné, nie kvasinkové. Ani Jaegermeister a Sacher torte tentoraz neboli. Ale všetci vyzerali byť aj tak veľmi spokojní. Asi sú to športovci a askéti?! Uvidíme nabudúce!

Na zaver nemohla chýbať kúpačka (dobrovoľná), a final splav zreparovaného  Äuglarmu a Prepichom hups do Lodenice.

A na záver štatistika: 

  1. Počet účastníkov Hainburgu 2019, XVI. ročníka- 12, v tom 2 ženy a 4 nováčikovia- chlapi, v 5-tich kategóriách,
  2. Prejdená vzdialenosť na 1 osobu (hore- dole) 24,09 km,
  3. Doterajšia účasť na všetkých Hainburgoch 120 ľudí,
  4. Pomyslená prejazdená vzdialenosť 2.952 km!

5.Poveternostné a plavebné podmienky: teplota vody bola v BA 18,73″C, vodočet 418 cm, teplota vody v Devíne 19,3″C, vodočet 346 cm, na Morave bola voda teplá 24,5″C a vodočet v Záhorskej Vsi 51 cm. Panovalo fakticky bezvetrie, bolo slnečno, teplota vystúpila až na 31″C. Na obrazovú stránku, a doplňujúce texty doporučujem kliknúť na: https://photos.app.goo.gl/zbPS9yg3L2LHDcpZ8

Tak sa majte pekne a pekný deň prajem!

PS

Vodáci súťažili na Bodíkoch

Deti z Klubu vodných športov Karlova Ves sa v polovici mája pravidelne zúčastňujú na celobratislavských Orientačných pretekoch na Bodíkoch. Na tohtoročnom 57. ročníku tohto jedného z najstarších vodáckych podujatí v Bratislave reprezentovalo obecnú lodenicu pätnásť dievčat a chlapcov zo skautského vodáckeho oddielu.

Orientačné preteky na Bodíckych ramenách sa uskutočňujú v krásnej prírode, no samotná súťaž býva zároveň veľmi napínavá. ,,Cieľom je čo najrýchlejšie pozbierať pri plavbe v ramenách všetky kontrolné body. Posádky sa orientujú len pomocou takzvanej slepej mapy s obkreslenými stanoviskami“ vysvetľuje Martin Maco Čajági, ktorý v karloveskom KVŠ vedie práve skautov.

Okrem nich sa tohtoročných Orientačných pretekoch na Bodíkoch zúčastnili aj ďalší členovia lodenice. Rodičia s deťmi a dievčatá zo štvrťročného kurzu. Celkom to bolo 18 posádok a v pretekoch sa naozaj nestratili. Deti mali vlastnú kategóriu – dorast. Prvé v nej boli staršie dievčatá, potom mladšie dievčatá, až za nich sa dostala prvá chlapčenská posádka.

Preteky v Bodíckych ramenách boli v sobotu, v nedeľu si účastníci užili plavbu dole do Gabčíkova, kde sa naložili na vlek a do autobusu a odviezli domov. Staré koryto Dunaja dobre tieklo, takže aj bez pádlovania dotiekli do cieľa asi za hodinu.

Vodácka tradícia

Na prelome apríla a mája sa členovia z obecnej lodenice, karloveského Klubu vodných športov, vybrali na tradičný splav riek Lužnice a Sázavy. Tradičný preto, lebo odkedy tento vodácky klub od konca sedemdesiatych rokov minulého storočia existuje, každý rok v tomto čase splavujú tieto české rieky. 

Opäť to bol plný autobusu zapálených vodákov. Prvý deň splavili kľukatú Lužnicu zo Suchdola nad Lužnicí, kde museli aj dvakrát prenášať lode. Rieka na tomto úseku tiekla za daného vodného stavu pomaly, ale bola krajinársky veľmi zaujímavá.

Ďalší deň splavovali táborské hate – úsek z Tábora do Dobronice u Bechyně. Nasledoval presun na dolnú Sázavu, kde nebolo veľa vody a tak si vybrali len úsek z Kamenného přívozu a presunuli sa na asi najkrajšiu časť hornej Sázavy s názvom Stvořidlá. Tam si do sýtosti na rieke užili rýchle kaskády.

Výcvik kanoistiky pre verejnosť

Klub vodných športov Karlova Ves. 

všetkých srdečne pozýva na každoročný jarný výcvik kanoistiky na zátoke v Karlovej Vsi

Výcviky sa konajú každý utorok od 17:00 od začiatku apríla do konca júna a v septembri.  Výcviky končia záverečným splavom pre absolventov výcviku. Výnimkou je vysoký stav Dunaja (Devín – viac ako 4,5 m alebo silný dážď). Lodenica sa nachádza na Botanickej 59 (pri odbočke na Devín).

Výcvik je určený pre každého od 10 – 99 rokov. Podmienkou je, aby bol plavec. Pre deti a mládež je určený najmä štvrtkový termín. Odporúčame priniesť si oblečenie a obuv, ktoré sa môže namočiť. V lodenici je možnosť prezliecť sa.

Záujem nahlasujte vopred na adresu: vybor@lodenicakvs.sk, kam rovnako môžete smerovať aj otázky. Alebo volajte: 0907 236 703.

Mikulášsky splav XVIII. ročník, alebo Spanilá jazda na Hainburg

Konečne som si vydýchol. Už nič neohrozí moju predvianočnú prípravu! Lodeničný vianočný výstup na Vápennú (odchod autobusu v sobotu 22. XII. 2018 spred lodenice o 7:07 hod!) je už len „brnkačka“.

Bolo to ako cez kopirák z r. 2013! Opäť sme išli podobne, teda protiprúdne, prevažne po rakúskej strane a opäť do Hainburgu. Opäť sme posedeli v Reštaurácii Zum goldener Anker … Ale ako hovoria filozofi „Nikdy nevstúpiš rovnako do rieky!“, bolo to opäť iné. Tento raz sa  k nám pridal aj Jozefov brat Peter. Pricestoval až z Trenčína! Takže sme boli štyria. Ráno bolo sychravo, len +3°C, ale poobede sa vyčasilo, vyšlo slniečko, jednoducho to bolo „za odmenu“…

Vodočet v Devíne bol 176 cm, teplota vody 3,9″ C.Výborným technickým spestrením boli výhony pod Hainburgom, Človek si to musel prepočítať ako na computeri, v ktorom mieste a akým štýlom jazdy ich prekonať.Všetci sme to spravili  bez vystúpenia.

Bola dokonca aj lodná prevádzka. Twin City nám urobil direkt na plážovom úseku celkom slušné cunami.

Ešte uvádzam, že hore prúdom to trvalo cca 3 hod, aj s maličkou prestávkou na čaj, a dole 1 hod.

A pridávam postreh hlavného organizátora Jozefa (samozrejme aj jediného absolventa všetkých 18 ročníkov Mikulášskych splavov) že: z BA do Hainburgu to je 12 km hore proti prúdne, čo vydá smerom hore tak  „Adekvátnych stojatej vody“ (ASV) 24 km, a dole tak na 6 km ASV, spolu to bolo teda cca 30 km ASV!

Takže pozor, výkon to bol na úrovni cca 60 km dole Dunajom-napr. BA – Gabčíkovo! Však doteraz mám ruky vyťahané ako šimpanz!

Záverečne to hodnotím podľa umeleckého ale aj fyzického výkonu a dojmu, tak ako v pesničke A. Ďuricu „Ja neľutujem!“.

Pre kompletné informácie doporučujem klik na obrazové spravodajstvo:

https://photos.app.goo.gl/4Zra8CnYLPWzEz45A

Tak sa teda majte, poslúchajte a trénujte … a predbežne želám „Šťastné a veselé …“

PS

Starostka na Kontrolnom dni

Karlovešťania si isto všimli, že výstavba obecnej lodenice nášho klubu pri Karloveskom ramene rýchlo pokračuje. Hotové je betónové prízemie, kde budú uskladnené lode a začali sa budovať dve nadzemné poschodia. Tie budú z dreva, obložené červeným smrekom. Na prízemí budú aj priestory pre verejnosť, na najvyššom poschodí šatne, sklady a sušiarne vodáckeho vybavenia. Na Kontrolnom dni 16. októbra sa zúčastnila aj starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová s vicestarostom Branislavom Zahradníkom. Na snímkach v rozhovore s architektami lodenice Richardom Kastelom a Petrom Kopeckým.

KVŠ na hodoch

V piatok 28.9.2018 sa členovia KVŠ spolu s naším oddielom skautov Biele delfíny zúčastníli hodového sprievodu v Karlovej Vsi. Prispeli sme k všeobecnému veseliu a zábave tradičného sviatku v našej mestskej časti. Tradične naši členovia dostali aj poctu niesť takmer sto kilogramový hodový strapec hrozna.

XV. Jubilejný ročník Plavby na Hainburg

… sa úspešne uskutočnil Sobotu 9.06.2018 a bol ako by povedal náš kamarát z Norway – „Phenomenal!“

Prelomili sme rekord účasti- rekordne to absolvovalo 15 účastníkov, z toho boli tri ženy. A keďže aj dvaja nováčikovia, tak stav  „SUPERKLUBU HAINBURSKÝCH PROTIPRÚDNIKOV“ sa zvýšil na počet 39, z toho 8 žien. A prelomili sme aj magickú hranicu 100- osoboúčastí, ktorých je teraz 108! Počet kategórií sa nezmenili, zostáva 18.

Všetci zúčastnení podali výborné výkony. V podstate sme mali minim. odostupy, ale popravde sme si na tom ani nezakladali. Obťažnosťou, aj vzhľadom na stav Dunaja a počasie to hodnotím na **, z ***** možných. Čiže to bolo veľmi pohodové. Trochu nás potrápila perejka pod 1. sihoťovým mostom (býv. rúra Mannesmann), ale zato bol pulzar mierny, ani traverz Dunaja povedľa  skalovania pri ostrohu nebol technicky náročný- neprelievalo ho. Najlepšie urobili tí ktorí to traverzli rovno na P stranu pod červenú bójku. Voľba pádlovaním po Ľ strane bola ako vždy ťažšia… ale zase tie výhľady na Devín stáli za to.

Posedenie v Donau Cafe Restaurant v Hainburgu bolo za odmenu! Bol čas na prípitky aj na  sentimenty, veď 15 rokov nie je málo. Taký Puchy bol na prvých dvoch ročníkoch, a potom si dal 13- ročnú pauzu. A Milan G. chodí zrejme každých 10- rokov?! Keďže neočakávane podporil akciu medzinárodnou účasťou z Norway náš kamarát Stando, vedie pole s 8x účastiami hneď za hlavným organizátorom. Z Hainburgu sa nám odchádzalo ťažko. Ešte sme sa stihli okúpať oproti rkm. 1882 na Ľ strane pod ostrovom. Podmienky boli opäť vynikajúce, Voda mala skoro 21″C, zdržali sme sa až do 17:00 hod, a potom rýchlo šup domov do lodenice- 18:00 opäť rekord.

A na záver štatistika:

1.Počet účastníkov Hainburgu 2018, XV. ročníka- 15 účastníkov, v tom tri ženy a dvaja nováčikovia, v 8- ich kategóriách

2.Prejdená vzdialenosť na osobu (hore- dole) 24,09 km

3.Doterajšia účasť na všetkých Hainburgoch 108 ľudí

4.Pomyslená prejazdená vzdialenosť 2456,8 km! Spravíme pomyslenú celú dĺžku Dunaja 2888,77 km na budúce v r. 2019?!

5.Poveternostné a plavebné podmienky: teplota vody bola v Devíne 20,9″C, vodočet 248 cm, na Morave bola voda teplá 25″C a vodočet v Moravskej Záhorskej Vsi 37 cm. Panovalo fakticky bezvetrie, doobeda zamračené a sparno, poobede slnečno, teplota vystúpila až na 26″C.

Na obrazovú stránku, a doplňujúce texty prosím kliknúť na: