Najlepšia športová fotografia roka 2016

Na 15. ročníku súťaže Najlepšia športová fotografia roka výrazne bodovali aj členovia našej lodenice. Kategóriu Voda vyhral Mišo Šeďo, Prírodu Magda Horníková a Šport na súši a vo vzduchu Dušan Trochta. Ocenenia na ďalších miestach získali aj dve Janky – Hanáková a Tekelová a tiež Oľga Peitlová. Medzi desiatkami účastníkov bola aj starostka Karlovej Vsi, Dana Čahojová. Do fotosúťaže venovala ako prvú cenu v kategórii Skala horolezecké lano. Odniesol si ho ostrieľaný lezec a cestovateľ Martin Šperka zo Slávie STU. Účastníkov tohtoročnej fotosúťaže však členovia poroty, Paľo Breier, Alan Hyža a Alino Vojček skritizovali za menšiu kvalitu snímok v porovnaní s minulými ročníkmi. O to lepšia bola spoločenská stránka stretnutia, pozrite si ako ju zaznamenal Peter Hargaš. Horolezci, vodáci, turisti, cestovatelia, všetko milovníci adrenalínových športov a prírody vytvorili na podujatí v našom Klube vodných športov Karlova Ves výbornú atmosféru. Rozprávalo sa o športových zážitkoch, napokon tancovalo pri kapele Jasná hmla takmer do rána. Pivo čapovala usmiata Rebeka z Cafe Le Patio z Dlhých dielov. Úspech mala aj premiéra krátkeho, ale dramatického filmu Paľa Barabáša zo splavu kaňonu divokej nepálskej rieky Karnali.

Podujatie podporili: Hyundai Motor Slovakia, Vertigo – lezecké centrum, Ford Slovakia, SHS James, Sun sport, Autoimpex, starostka Karlovej Vsi, Yachter, Yak & Rysy, AAC Tour, Allianz – Slovenská poisťovňa, Café Le Patio, DELIKATES Jurišta, VINO JANO Limbach, Pálenica Jahmal.

Poradie víťazov:

Príroda

 1. Magda Horníková Klub vodných športov Karlova Ves
 2. Viola Krupová
 3. Igor Marks Horolezecký klub Filozof Bratislava
 4. Marek Bachratý
 5. Jana Hanáková Klub vodných športov Karlova Ves
 6. Jakub Letovanec Horolezecký klub Filozof Bratislava
 7. Vlado Lisý Skrachovanci
 8. Michal Šeďo Klub vodných športov Karlova Ves
 9. Peter Hargaš IAMES Bratislava
 10. Martin Šperka Slávia STU

Šport na skale

 1. Martin Šperka Slávia STU
 2. Viola Krupová
 3. Ivan Drgoň Horolezecký klub Filozof Bratislava
 4. Jana Tekelová Klub vodných športov Karlova Ves
 5. Peter Hargaš IAMES Bratislava
 6. Michal Kohn
 7. Igor Marks Horolezecký klub Filozof Bratislava
 8. Jakub Letovanec Horolezecký klub Filozof Bratislava
 9. Renáta Ďurďová
 10. Laco Hromkovič IAMES Bratislava

Voda

 1. Michal Šeďo Klub vodných športov Karlova Ves
 2. Vlado Mišík Dunajčík Bratislava
 3. Viktor Káňa Klub horských športov Karpatia
 4. Laco Hromkovič IAMES Bratislava
 5. Jana Hanáková Klub vodných športov Karlova Ves
 6. Jakub Letovanec Horolezecký klub Filozof Bratislava
 7. Jana Tekelová Klub vodných športov Karlova Ves
 8. Viola Krupová
 9. Matúš Šrámek Old skauti Karlova Ves
 10. Eduard Hromkovič IAMES Bratislava

 

Šport na súši a vo vzduchu

 1. Dušan Trochta Klub vodných športov Karlova Ves
 2. Martin Šperka Slávia STU
 3. Viola Krupová
 4. Mišo Kohn
 5. Vladimír Mišík Dunajčík Bratislava
 6. Peter Hargaš IAMES Bratislava
 7. Oľga Peitlová Klub vodných športov Karlova Ves
 8. Marcel Králik IAMES Bratislava
 9. Jana Tekelová Klub vodných športov Karlova Ves
 10. Viktor Káňa Klub horských športov Karpatia

Šport a návykové látky

 1. Jana Tekelová Klub vodných športov Karlova Ves
 2. Martin Šperka Slávia STU
 3. Zuzana Olekšáková

Zvláštna cena poroty

Marcel Králik                            IAMES Bratislava

 

Najlepšia športová fotografia roka 2013

Štrnásty ročník fotosúťaže pre amatérov Najlepšia športová fotografia roka 2013 bolo opäť vydarené stretnutie horolezcov a vodákov, ku ktorým sa pridala hŕba cestovateľov, turistov a ďalších. Podujatie sa 14. decembra 2013 odohralo tradične v našom Klube vodných športov v bratislavskej Karlovej Vsi. Lodenica bola po dunajskej povodni čerstvo vynovená, takže to boli naraz dve slávnosti.
Do fotosúťaže sa s fotkami prihlásilo takmer osemdesiat fotoamatérov. Väčšina z nich priniesla snímky do každej z piatich kategórií. Člen poroty z nášho klubu, známy profesionálny fotograf Alino Vojček po súťaži pripomenul, že ťažkú úlohu mali pri výbere najlepších fotografií prihlásených v sekcii Príroda. ,,Víťazná snímka Zuzany Olekšákovej jasne prečnieva nad všetky, ale mnohé ďalšie majú vzácne vyrovnanú kompozičnú kvalitu. Ukázalo sa, že aj mnohí amatéri vedia urobiť kvalitné profesionálne zábery,“ dodal.
Podobne zhodnotil celú fotosúťaž predseda poroty Pavol Breier: ,,Tento raz bola súťaž vyrovnanejšia, celkovo mali snímky lepšiu úroveň a nevyskytli sa úplne zlé. Možno aj preto, že fotografi lepšie zvažujú, čím sa budú na tomto známom fóre outddorových nadšencov prezentovať.“ Ešte dodal, že nová téma, Slnko a šport, bola oživením. Naštartovala v autoroch hľadanie niečoho iného vo fotografii, ako keď sa stále opakujú notoricky známe športové témy. Hodnotenie uzavrel tretí člen poroty Alana Hyža. Zdôraznil, že v súťaži Najlepšia športová fotografia roka už prevažujú autori, ktorí robia jednotlivé zábery s konkrétnym zámerom. ,,Príkladom je aj víťazná snímka Jozefa Malinovského v hlavnej kategórii,“ uviedol. Potešilo nás to, lebo Jozef Malinovský je členom KVŠ. Okrem neho z našich vodákov ešte bodovali Janka Tekeľová tretím a Gitka Kurdelová siedmym miestom vo vodáckej sekcii.
Po vyhodnotení napokon vypukla aj dobrá zábava, ktorá sa skončila o druhej nadránom. Do tanca hrala hudobná skupina Jasná hmla. Na túto príležitosť ju zostavili horolezec Koloman Gachall a vodák Maťo Mišík. Takže nielen na parkete a pri sudoch piva, ale aj v zložení kapely sa potvrdilo niekoľkoročné stmeľovanie outdoorovej komunity na Slovensku.
Ešte podnet pre všetkých, ktorým pri adrenalínových športoch a potulkách v prírode nechýba fotoaparát – príďte si o rok zmerať schopnosť vedieť v pravú chvíľu stlačiť spúšť.
Juraj Pucher, foto: Peter Hargaš

Ešte poďakovanie sponzorom:
Adidas, Vertigo – lezecké centrum, SHS James, Sun sport, Yachter, AAC Tour, Yak&Rysy, Allianz SP, Ford Slovakia, Autoimpex, ŠKODA AUTO Slovensko, Iveta Hanulíková, starostka Karlovej Vsi, Ewopharma, časopis Offroad 4×4, Pálenica Jahmal

Najlepšia športová fotografia roka 2012

13. ročník súťaže pre amatérov fotografov, milovníkov športu a prírody

Miesto: Klub vodných športov Bratislava – Karlova Ves

Fotografi amatéri, ktorých spájajú zväčša outdoorové športy sa 1. decembra tohto roka už trinásty krát stretli v Lodenici KVŠ v bratislavskej Karlovej Vsi, aby si spolu zasúťažili. Priniesli fotografie, ale hlavne zaspomínali, čo kto adrenalínové zažil, čo vyliezol, akú rieku splavil, kde dral cestovateľské topánky, lebo zainteresovaní vedia, že toto podujatie je v prvom rade každoročným stretnutím horolezcov, vodákov, cestovateľov, turistov. Aj preto treba prísť s fotkami osobne a počkať si na verdikt poroty, prevziať ceny.

Tohtoročný 13. ročník súťaže pre amatérov fotografov, milovníkov športu a prírody sa tešil mimoriadne veľkému záujmu. Lodenica Klubu vodných športov v Karlovej Vsi bola plná na prasknutie, napätie súťažiacich vzrastalo tesne pred vyhodnotením v piatich súťažných kategóriách.

Súťažilo sa v kategórii Vodácka športová fotografia, Šport na skale, zemi a vo vzduchu, Príroda a na tento rok bola vypísaná aj kategória Emócia pri športe. Nechýbala ani každoročná zábavná kategória – Šport a návykové látky.

Predseda poroty, známy fotograf Alan Hyža pri vyhodnotení ocenil, že v tomto ročníku sa kvalita fotografií v tejto súťaži zvýšila. Na konkrétnych fotografiách ocenil, že mnohí amatérski fotografi dozreli, a je vidno, že už fotia zo zámerom, nie náhodne, že vedia čo a ako chcú nasnímať. Objavili sa podľa neho nádherné fotografie, ktoré znesú aj prísne profesionálne kritériá. Ďalší člen poroty, profesionálny fotograf Alino Vojček vyzdvihol, že s mimoriadnym počtom prihlásených fotografií nepribudlo nekvality, dokonca už sa vytrácajú umelo, v počítači dotvárané fotografie. Kritický hlas z poroty zaznel však na niektorých súťažiacich, ktorí prihlasovali štandardné fotografie z dovoleniek. ,,Keď idem do nejakej súťaže, musím byť sebakritický a mal by som prihlasovať fotografie, ktoré som robil s konkrétnym zámerom,“ uzavrel hodnotenie Alan Hyža.

Po vyhodnotení fotosúťaže napokon vypukla aj dobrá, neviazaná zábava, ktorá sa skončila o tretej nadránom. Do tanca hrala hudobná skupina, ktorú na túto príležitosť zostavili horolezec Koloman Gachall a vodák Maťo Mišík. Takže nielen na parkete a pri sudoch piva, ale aj v zložení kapely sa potvrdilo niekoľkoročné stmeľovanie outdoorovej komunity na Slovensku.

A to je podnet pre všetkých, ktorým pri adrenalínových športoch a potulkách v prírode nechýba fotoaparát – príďte si o rok zmerať schopnosť vedieť v pravú chvíľu stlačiť spúšť. Určite sa vám to vyplatí.

Juraj Pucher

 

Ešte poďakovanie sponzorom:

 • Adidas
 • Vertigo – lezecké centrum
 • SHS James
 • Sun sport
 • Yachter
 • yak&rysy
 • Ford Slovakia
 • Autopolis
 • Autoimpex
 • Mercedes
 • starostka Karlovej Vsi
 • AAC Tour
 • Paddler
 • Allianz SP
 • Trekland
 • Hubert Sereď
 • Ewopharma
 • časopis Offroad 4×4
 • Viktor Gálik – pivo
 • Mäsiarstvo Urbánek
 • Pálenica Jahmal

Foto z podujatia: Matej Fabianek, Peter Hargaš

 

Najlepšia športová fotografia roka 2011

Fotky, rozhovory, veselá zábava, pivo, klobásky, koláčiky, džús. A k tomu drsní chlapci, nemenej odvážne dievčatá. Taká bola aj tohtoročná fotosúťaž Najlepšia športová fotografia roka. Predovšetkým je to totiž každoročné stretnutie horolezcov, vodákov, cestovateľov, turistov. A tak aj v tomto roku to bolo, vďaka týmto ľuďom s rovnakou ,,krvnou skupinou“, opäť úžasné podujatie. Zainteresovaní vedia, že práve preto treba prísť s fotografiami osobne. Aby sa všetci z rôznych outdoorových športov stretli a pospomínali, čo kto adrenalínové zažil, čo vyliezol, akú rieku splavil, kde dral cestovateľské topánky. Aj v tomto roku sa všetko toto splnilo a po vyhodnotení fotosúťaže napokon vypukla aj dobrá, neviazaná zábava. Tá tohtoročná sa skončila o tretej nadránom.

Stručne – aj 12. ročník súťaže pre amatérov fotografov, milovníkov športu a prírody sa tešil veľkému záujmu. Lodenica KVŠ v Karlovej Vsi sa naplnila na prasknutie. Na úvod sa nenarazil len prvý sud piva, ale slávnostné otvorenie okorenil Vodák-sport becherovkou. Porota pod vedením Paľa Breiera sa zhostila náročnej úlohy – približne za hodinu vybrať v každej z piatich súťažných kategórií najlepšie fotografie.

Súťažilo sa v kategórii Vodácka športová fotografia, Šport na skale, zemi a vo vzduchu, Človek a príroda a na tento rok bola vypísaná aj kategória Šport a fauna, flóra – prekvapujúce stretnutie na fotografii. Nechýbala ani kategória Fun – šport a návykové látky.

Po vyhodnotení boli diskusie prečo tá, či oná fotografia nevyhrala, prečo nie je prvá, ale piata… A porotcovia vysvetľovali, trocha sa polemizovalo, ale napokon sa všetci svorne dobre zabavili a sudy piva sa vypili, klobásky zjedli.

A čo sa týka samotnej súťaže: úroveň fotografií opäť vzrástla a dôležité je, že medzi súťažiacimi fotografmi – amatérmi sa objavili nové tváre a viacerí z nich získali ocenenia. A to je podnet pre všetkých, ktorým pri adrenalínových športoch a potulkách v prírode nechýba fotoaparát – príďte si o rok zmerať schopnosť vedieť v pravú chvíľu stlačiť spúšť. Určite sa vám to vyplatí.

Ocenené fotografie v jednotlivých kategóriach nájdete tu.

Fotodokumentáciu ako bolo nájdete tu.

Juraj Pucher

Ešte dve poďakovania

Sponzorom:

 • Mercedes
 • Vodák sport
 • Ford Slovakia
 • Lezecké centrum Vertigo
 • Autopolis
 • SHS James
 • Autoimpex
 • AAC Tour
 • Dežo Pusztai
 • Hubert, s.r.o
 • Allianz – Slovenská poisťovňa
 • Ewopharma
 • Treksport
 • Mäsiarstvo Urbánek
 • Pálenica Jahmal
 • Paddler Club & Cafe & Hostel**

Porotcom:

 • Pavol Breier
 • Alan Hyža
 • Alino Vojček

Foto z podujatia: Peter Hargaš, Matej Fabianek