Preskočiť na obsah

Najlepšia športová fotografia roka 2013

Štrnásty ročník fotosúťaže pre amatérov Najlepšia športová fotografia roka 2013 bolo opäť vydarené stretnutie horolezcov a vodákov, ku ktorým sa pridala hŕba cestovateľov, turistov a ďalších. Podujatie sa 14. decembra 2013 odohralo tradične v našom Klube vodných športov v bratislavskej Karlovej Vsi. Lodenica bola po dunajskej povodni čerstvo vynovená, takže to boli naraz dve slávnosti.

Do fotosúťaže sa s fotkami prihlásilo takmer osemdesiat fotoamatérov. Väčšina z nich priniesla snímky do každej z piatich kategórií. Člen poroty z nášho klubu, známy profesionálny fotograf Alino Vojček po súťaži pripomenul, že ťažkú úlohu mali pri výbere najlepších fotografií prihlásených v sekcii Príroda. ,,Víťazná snímka Zuzany Olekšákovej jasne prečnieva nad všetky, ale mnohé ďalšie majú vzácne vyrovnanú kompozičnú kvalitu. Ukázalo sa, že aj mnohí amatéri vedia urobiť kvalitné profesionálne zábery,“ dodal.
Podobne zhodnotil celú fotosúťaž predseda poroty Pavol Breier: ,,Tento raz bola súťaž vyrovnanejšia, celkovo mali snímky lepšiu úroveň a nevyskytli sa úplne zlé. Možno aj preto, že fotografi lepšie zvažujú, čím sa budú na tomto známom fóre outddorových nadšencov prezentovať.“ Ešte dodal, že nová téma, Slnko a šport, bola oživením. Naštartovala v autoroch hľadanie niečoho iného vo fotografii, ako keď sa stále opakujú notoricky známe športové témy. Hodnotenie uzavrel tretí člen poroty Alana Hyža. Zdôraznil, že v súťaži Najlepšia športová fotografia roka už prevažujú autori, ktorí robia jednotlivé zábery s konkrétnym zámerom. ,,Príkladom je aj víťazná snímka Jozefa Malinovského v hlavnej kategórii,“ uviedol. Potešilo nás to, lebo Jozef Malinovský je členom KVŠ. Okrem neho z našich vodákov ešte bodovali Janka Tekeľová tretím a Gitka Kurdelová siedmym miestom vo vodáckej sekcii.Po vyhodnotení napokon vypukla aj dobrá zábava, ktorá sa skončila o druhej nadránom. Do tanca hrala hudobná skupina Jasná hmla. Na túto príležitosť ju zostavili horolezec Koloman Gachall a vodák Maťo Mišík. Takže nielen na parkete a pri sudoch piva, ale aj v zložení kapely sa potvrdilo niekoľkoročné stmeľovanie outdoorovej komunity na Slovensku.

Ešte podnet pre všetkých, ktorým pri adrenalínových športoch a potulkách v prírode nechýba fotoaparát – príďte si o rok zmerať schopnosť vedieť v pravú chvíľu stlačiť spúšť.
Juraj Pucher, foto: Peter Hargaš

Ešte poďakovanie sponzorom:
Adidas, Vertigo – lezecké centrum, SHS James, Sun sport, Yachter, AAC Tour, Yak&Rysy, Allianz SP, Ford Slovakia, Autoimpex, ŠKODA AUTO Slovensko, Iveta Hanulíková, starostka Karlovej Vsi, Ewopharma, časopis Offroad 4×4, Pálenica Jahmal

Značky: